השאלה שאני מקבלת מכם הכי הרבה מהרגע שהתחלתי את הבלוג שלי בערך היא “איך את עורכת את התמונות שלך??” ועד כמה שתמיד ניסיתי לענות לכל אחד מכם באופן פרטני, התשובה פשוט מורכבת מדי מכדי לסכם אותה על רגל אחת, אז הגיע הזמן שאכתוב עבורכם פוסט מפורט, שיאפשר לי לשתף איתכם את הכלים בהם אני משתמשת, בתקווה שגם לכם הם יעזרו לבנות את החשבון המושלם, או סתם לשדרג את התמונות שלכם פלאים 🙂 התחלנו

הסוד הוא באיכות התמונה!! לפני שבכלל נצלול לנושא העריכה, חשוב לי להתחיל בחלק החשוב ביותר, שהוא הצילום! על מנת שתמונה תיערך באופן מושלם היא חייבת להיות איכותית בבסיס שלה, זה לא אומר שכולכם צריכים להיות צלמים מקצועיים, אבל כן חשוב לצלם בפורמט  שיאפשר לכם לשמור על הפרטים והצבעים בתמונה באיכות מירבית, כך שהיא תהווה בסיס טוב  לעריכה. במונחים של צילום הפומרט הזה נקרא Raw, והוא כזה שניתן לצלם בו אך ורק במצלמות מקצועיות (אם כי גם הפשוטות ביותר) ולא בטלפונים סלולריים למיניהם, שהצילום בהם הוא בפורמט Jpg. מדובר בעצם בקבצים מאוד “כבדים” ששומרים על חדות ואיכות התמונה באופן מירבי, כך שגם בתמונה החשוכה ביותר הצבעים והפרטים נשמרים וניתן “לשחזר” אותם בעריכה נכונה. אני באופן אישי משתמשת במצלמה מדגם Nikon3400, ובעדשת Sigma 17-50 וממליצה מאוד, לאחר מחקר די יסודי שעשיתי בנושא. אם כי אני יכולה להבטיח לכם שגם תמונות שצולמו בטלפון סלולרי יראו מדהים לאחר עריכתן בלייטרום.

תכנת עריכה שלי- כולן מבית היוצר של אדובי Adobe המעולים, שהיתרון הגדול שלהן הוא שהן לא לא פוגעות באיכות התמונה ולא מכווצות אותה במסגרת העריכה, בדומה לאפליקציות חובבניות למיניהן.

unnamed (26)LightroomCCגולת הכותרת של הפוסט כולו, והתכנה העיקרית שבאמצעותה אני עורכת את כל התמונות שלי, ללא יוצאת מן הכלל היא לייטרום של אדובי, תכנת עריכה ברמה המקצועית הגבוהה ביותר,  שמרבית הצלמים, היוצרים, העורכים והבלוגרים בעולם משתמשים בה, מדובר במחוללת קסמים של ממש, עם אינסוף פונקציות שונות לעיצוב התמונה.

אפרט לכם את הבולטות ביניהן

שינוי של כל אחד מהצבעים בתמונה בפני עצמו- כך למשל ניתן לבחור 3 צבעים שתרצו שיהיו הבולטים ביותר בפיד שלכם (הטריק של רוב הבלוגרים 😉 ), ולוודא שבכל התמונות שאתם עורכים הם מוגדרים באותו אופן מבחינת גוון, רוויה ובהירות, מה שמייצר מצד אחד ורסטיליות מכיוון שיתר הצבעים משתנים מתמונה לתמונה, אך מצד שני אחידות מכיוון שצבעים ספציפיים נשארים קבועים בפיד כולו. לרוב זה המאפיין הבולט ביותר ליצירת פיד אחיד, קוהרנטי ועקבי

חידוד עצמים ספיפיים בתמונה- כך למשל אם תרצו להדגיש את עצמכם בתמונה, כך שתהיו חדים ומוארים יותר ביחד לרקע, או אם אתם מצלמים מוצר מסויים ומעוניינים לחדד ולהדגיש דווקא אותו על פני יתר העצמים בתמונה, או לחלופין להפך, מעוניינים להדגיש דווקא פריט מסויים ברקע כגון- כיתוב על שלט רחוב, ספינה ברקע של ים, הצבע של המשקה בכוס שאתם אוחזים, לחדד את ההשתקפות של ההרים במים, או כל דבר אחר שאתם רק יכולים לחשוב עליו.

הבהרת או החשכת עצמים בתמונה- אחת הפונקציות האהובות עליי, מכיוון שניתן לשחק עם התאורה והצללים בחלקים מסויימים בתמונה בלבד ולא כמקשה אחת, כך למשל ניתן להכהות את השמיים ולהבהיר את החוף שאתם שוכבים בו בתמונה 🙂 או להחשיך את הרקע ולהבהיר את המנה המהממת שאתם מצולמים אוכלים במסעדה, בעיניי זו הדרך הטובה ביותר לייצר עומק בתמונה, ולהימנע ממראה שטוח, כזה שמשווה טון מונוטוני פחות מקצועי לתמונה.

תיקון תמונות מוארות מדי- כולכם ודאי מכירים את הבעיה הזו שבעקבות חשיפה גבוהה מדי (שמש במרכז השמיים, זווית בעייתית, צילום ממקום מואר למקום חשוך וכדומה) יוצאות תמונות מוארות מדי שהצבעים בהן בעצם שבורים וכל העצמים בתמונה בוהקים ומטושטשים.          באמצעות לייטרום ניתן באופן ממש פשוט להפחית את החשיפה הזו, ולהחזיר לתמונה צבעים עמוקים ואמיתיים יותר.

משחקי טמפרטורה- עוד אחת מהפונקציות האהובות עליי, באופן אישי אני אוהבת גוונים חמים בתמונה שמצד אחד הם תוססים וחדים אך משצד שני הרוויה שלהם נמוכה יחסית, כך שלא יווצר מראה צעקני ומצועצע, באמצעות לייטרום ניתן לייצר מראה של יום שמשי בתמונה שצולמה ברקע קודר, ניתן לייצר מראה חם וזהוב גם בתמונות אפורות וכהות, ובעצם ניתן להתאים את הטמפרטורה, הרוויה, והגוון של התמונה לפי הטעם האישי שלכם. כן אני יודעת זה מדהים!

מעבר לפונקציות הבולטות ביותר אותן פירטתי עד כה, לייטרום מאפשרת עוד כל כך הרבה יותר ממה שניתן לפרט בפוסט אחד ואפילו בספר שלם! מדובר בתכנה שאני כבר משתמשת בה שנתיים באדיקות (רק לידור יודע כמה זמן מחיי הוקדש בניסוי וטעיה והתעסקות ולמידה שלה), ואני עדיין לומדת עוד ועוד מפעם לפעם ומתמונה לתמונה, באמת, אבל באמת, שמדובר במבחר בלתי נגמר של אפשרויות וכלים ופטנטים, כך שמי מכם שרק מתחיל, אני ממליצה בחום  “להיסגר” על סגנון אחד שאתם אוהבים, ובעצם לדבוק בו בכל התמונות שלכם, כמובן עם שידרוגים קלים מתמונה לתמונה, כאלו שנלמדים תוך כדי תנועה, במקום להתפזר ובכל פעם מחדש ללכת לאיבוד עם העיצוב (מה שהיתה הבעיה הכי גדולה שלי בתחילת דרכי עם לייטרום- המון תסכול וחוסר אונים לבחורה שפרפקציוניזם אצלה הוא understatement).

אי לכך ובהתאם לזאת שלייטרום היא תכנה כל כך מורכבת,  אני מצרפת עבורכם מספר tutorials (מדריכי וידיאו ללמידת השימוש בה) לצפיה. התאזרו בסבלנות, כאמור מדובר בלא מעט התעסקות עד שמגיעים לתוצאה שתספק אתכם, אך למי מביניכם שבאמת חשוב ליצור תמונות יוצאות מגדר הרגיל (בלוגרים ועמודים עסקיים למיניהם) אין לי ספק שזה יהיה שווה את זה, וגם מי שרק מעוניין לשדרגע במעט את התמונות שלו יכול לעשות שימוש בסיסי בתכנה ודי בקלות להגיע לתוצאות מדהימות (כנ”ל לגביי תמונות שצולמו בטלפון נייד).

Lightroom Mobile Video Guide

Lightroom Mobile Video Guied

Lightroom Desktop Video Guied

פרט חשוב, ישנן 2 גירסאות של לייטרום, אחת למחשב (Desktop) ואחת לטלפון (Mobile), גרסת המחשב היא המקצועיות יותר, ובעלת מספר פונקציות רב יותר, אם כי ישנה עלות למנוי חודשי עבור השימוש בה, וגרסת המובייל היא חינמית, כוללת פחות פונקציות, אך לצד זאת פשוטה יותר לשימוש, ועדיין מאפשרת תוצאות לא פחות מפנומנליות!

Presets- ממש בקצרה אדבר גם על נושא הפריסטים, למי שלא מכיר מדובר במעין טמפלטים מובנים לעיצוב תמונות (ממש כמו אלו שיש לנו בטלפון רק בגרסאת הלייטרום המשודרגת במיליון רמות), קיימת היום ברשת אפשרות לרכוש פריסטים מיוצרי תוכן שמציעים את תבניות העיצוב שלהם למכירה, כך למשל אם אתם ממש מתחברים לאופן העיצוב של יוצר/בלוגר ספציפי, תוכלו לראות בעמוד שלו האם הוא מוכר את תבניות העיצוב שהוא בעצם הרכיב עבור עצמו ועכשיו מוכר את אותן תבניות לשימוש אחרים. כך בעצם תחסכו לעצמכם הרבה עבודה בלמידת התכנה ובאמצעות לחיצת כפתור ומקסימום עוד מספר התאמות קלות לעצב את התמונות שלכם באופן מושלם! ספוילר- אני עובדת על יצירת הפריסטים שלי באופן המושלם, ובשלב הבא הם יהפכו זמינים לרכישה, עבורכם 🙂

שתי תכנות נוספות שאני משתמשת בהן מדי פעם, אם כי ממש לא בכל התמונות שלי

unnamed (25) PhotoshopFix– עוד תכנה מהממת מבית אדובי, גם היא כוללת לא מעט פונקציות, היא די פשוטה לשימוש וברגע שתפתחו אותה ותשחקו איתה קצת תראו שהיא לא דורשת הסבר מעמיק כל כך, אך הפונקציה שלי חשוב לספר לכם עליה וזו שאני משתמשת בה לרוב, נקראת “healing” מדובר במעין מברשת שניתן להתאים את הגודל והעוצמה שלה ובאמצעותה להסיר עצמים מיותרים בתמונה, כמו אנשים ש”תקועים” לכם בתמונה, שטיח בפינת החדר שלא מתאים לכם בצבעוניות, לכלוך על החו; המושלם שהצטלמתם בו, רגל של כסא שנתפסה לכם בפריים ובעצם כל דבר! ומזכירה, כל זה בלי לפגוע באיכות התמונה! יש לא מעט אפליקציות שמאפשרות את אותו הדבר, אך אלו מכווצות את התמונה ופוגעות לחלוטין בחדות שלה

unnamed (24) PhotoshopMix- תכנה מטורפת! שמאפשרת לכם לשלב בין 2 תמונות ויותר לתמונה אחת, ובכך בעצם להוסיף עצמים לתמונה כמו למשל- שמיים של שקיעה על תמונה שצולמה באמצע היום, או סירות בים על תמונה שצולמה בים ריק, ועוד ועוד ועוד… כמובן שזה לא פשוט כמו שזה נשמע ודורש המון תרגול על מנת לעשות את השילוב באופן מושלם, ולחבר נכון את הגוונים וקווי הרקע אבל מדובר בעוד תכנה גאונית שיכולה להפוך כל תמונה פשוטה לתמונה היסטרית! ממליצה שאם אתם רק מתחילים עם נושא העיצוב, תשאירו את האפליקציה הזו לשלב מאוחר יותר, כי היא מורכבת יותר לשימוש, ועשויה לסבך אתכם בשלבי הלמידה הראשונים.

.שתיהן אגב חינמיות, ומגיעות עם מדריך וידיאו מובנה למשתמש המתחיל

זהו בגדול, בזאת כיסיתי בעצם את מגוון הכלים בהם אני משתמשת לעיצוב התמונות שלי, חשוב לי שוב להדגיש שזה לא מטה קסם (אלא אם כן אתם בעניין של לרכוש פריסטים מובנים) ולקח לי זמן ועבודה להגיע לתוצאה שאני מרוצה ממנה (ועדיין רוב הזמן אני לא), ההוכחה נמצאת ממש אצלי בפיד! אם יש לכם סבלנות אתם מוזמנים לגלול לתחילת הפיד שלי ולראות את ההבדל מתחילת הדרך, שגם אז אגב השתמשתי בלייטרום, ההתפתחות והצמחיה הם עצומים, וזה גם הכיף, מי שהנושא באמת מעניין אותו עתיד לגלות עולם ומלואו ולהנות מכל רגע 🙂

בהצלחה לכם אנשים מהממים!

אני פה, כמו תמיד לכל שאלה,

נשיקות,

אור.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.